Projekt edukacyjny „Projekt z ZUS”

23.01.2020
Projekt edukacyjny „Projekt z ZUS”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego pod nazwą „Projekt z ZUS” skierowanego dla uczniów szkół podstawowych.

Celem Projektu jest uświadomienie młodym ludziom jaka rolę w życiu każdego człowieka  pełnią ubezpieczenia społeczne. W trakcie realizacji Projektu uczniowie  poznają podstawy  obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych, obowiązki i prawa ubezpieczonych, płatników i świadczeniobiorców a także na jakie świadczenia mogą liczyć osoby ubezpieczone. Dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym młodzi ludzie nabywają kompetencje społeczne, takie jak komunikacja i współpraca w grupie, rozwijają swoją przedsiębiorczość i kreatywność.

Realizacja „Projektu z ZUS”  rozpoczyna się od 1 godziny lekcyjnej, na której uczniowie poznają zakres tematyczny projektu. Biorący udział w zajęciach mogą przystąpić do Konkursu na najlepszą pracę wyjaśniającą, dlaczego ubezpieczenia są ważne,
a w tym roku również nawiązujące do 85-lecia ZUS.

Formy wykonania pracy:

• film do 5 min ( w formacie avi, mp4),
  • plakat w preferowanym formacie A2, karton (min. 150 g/m² tzw. brystol),
  • komiks zawierający minimum 5 scenek.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

1)       I etap – szkolny,

2)       II etap  - regionalny,

3)       III – centralny.

Autorzy najlepszych prac w etapie centralnym otrzymają nagrody rzeczowe, m.in. odtwarzacze mp4, głośniki bezprzewodowe, słuchawki, powerbank, selfice strick, a ich praca opublikowane zostaną na stronie Zakładu.

Ze strony ZUS, zapewniamy:

• scenariusz lekcji,
  • prezentacje na lekcję,
  • karty projektu,
  • arkusze oceny,
  • opiekę merytoryczną, Foltyn-Wiśniewska, Marta <Marta.Foltyn-Wisniewska@zus.pl>
  • szkolenie dla nauczycieli z zakresu Projektu z ZUS.

Możemy także, po wcześniejszym umówieniu, przeprowadzić lekcję dla uczniów.

Termin wykonania prac 8 kwietnia 2020 r.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela:

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS