Powstała książka o Powstaniu Wielkopolskim

03.01.2019
Powstała książka o Powstaniu Wielkopolskim

Agencja Wydawnicza AWR CHRONICA przy wsparciu różnych jednostek przygotowała kompendium wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Album autorstwa Marka Rezlera zawiera kalendarium Powstania, ponad 400 zdjęć sprzed stu lat, autentyczne wspomnienia powstańców, eseje tematyczne, opis działań powstańczych w ponad 90 miejscowościach z całego obszaru objętego Powstaniem, w tym także Kruszwica.

"Pracowaliśmy nad tą książką dwa lata. Przejechaliśmy 45 tys. kilometrów, byliśmy prawie w każdej miejscowości na terenie trzech obecnych województw, która była związana z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Spotkania w instytucjach, samorządach, muzeach, archiwach i izbach pamięci, niezliczone godziny rozmów z regionalistami, członkami powstańczych rodzin, z pasjonatami historii, zaowocowały zebraniem materiałów i takiej ilość zdjęć, które przekroczył nasze oczekiwania i posłużyłby do wydania niejednej książki. Połączyliśmy to z ogromną wiedzą autora - dr Marka Rezlera, który podjął się pracy nad książką. Nie było łatwo. Najpierw chcieliśmy żeby powstała prawie beletrystyczna opowieść o Powstaniu. Później, okazało się, że chyba nie było takiej pozycji w literaturze przedmiotu, która w takim zakresie opisywałaby Powstanie. Pokazaliśmy miejscowości Wielkopolski, Pałuk, Krajny, Kujaw i lubuskiego w momencie powstańczego zrywu - pokazaliśmy jak ich mieszkańcy przyłączali się do Powstania. Książka zawiera indeks nazwisk - 1300, indeks miejscowości - ponad 800. Popatrzcie, może znajdziecie tam swoich krewnych... Chcieliśmy, aby w 100. rocznicę wybuchu powstania na stronach tej książki spotkały się wspomnienia z Wysokiej, Babimostu, Kruszwicy, Kalisza, Chodzieży, Zdun, Rynarzewa, Powidza… i połączyły się w historię Naszego Powstania" - mówi wydawca AWR Chronica.

Książkę można kupić wypełniając formularz kontaktowy na stronie https://www.naszepowstanie.pl/?fbclid=IwAR399zzCIsoPbbXMtmPL2W9mC8z0oL_28T6vo97ezIZqlFYEPGNtujZlphI.