Podsumowanie obchodów stulecia w Kruszwicy

18.02.2019
Podsumowanie obchodów stulecia w Kruszwicy

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 -lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego i wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim Gmina Kruszwica w szczególny sposób uczciła zakończenie walk powstańczych. W setną rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, kończącego działania wojskowe, w dniu 16 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy odbył się niepodległościowy maraton na ergometrach wioślarskich „Sto kilometrów na stulecie niepodległości”.

Uczestnicy wspólnie pokonali odległość stu kilometrów na 5 ergometrach- liczba kilometrów nawiązuje do obchodów stulecia niepodległości. Zawody miały formułę otwartą – każdy startujący pokonał dystans na miarę swoich możliwości. W zmaganiach  wzięli udział samorządowcy, strażacy, ratownicy NWOPR, uczniowie ze szkół z terenu Gminy Kruszwica, zawodnicy klubów sportowych, olimpijczycy oraz mieszkańcy miasta. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz niepodległościową przypinkę. Wiosłowali m. in. Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, trener KW „Gopło” Kazimierz Naskręcki, polscy olimpijczycy Marian Drażdżewski, Jerzy Ulczyński, Ryszard Kubiak, Artur Mikołajczewski, wicemistrz olimpijski z Pekinu Łukasz Pawłowski oraz Tomasz Żurański. Rywalizację jako pierwsi ukończyli startujący na ergometrze wioślarskim nr 4, którzy pokonali 20 km w czasie 1:25:32. Suma czasów ze wszystkich pięciu ergometrów wyniosła 7:16:46 – tyle zajęło pokonanie symbolicznych 100 km.

Otwarcie maratonu uświetniły występem artystycznym dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy. Poczęstunek dla uczniów przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzepowa. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Kruszwica, Klub Wioślarski „Gopło” Kruszwica oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom było odsłonięcie dwóch pamiątkowych, szklanych tablic we wnętrzu Mysiej Wieży. Pierwsza z nich została wykonana dla upamiętnienia zawieszenia polskiej flagi na Mysiej Wieży w styczniu 1919 r. przez Piotra Drzewuckiego, Ludwika Wysockiego i Szablewskiego. Flagę uszyła Maria Daleszyńska – mieszkanka Kruszwicy, wnuczka powstańca styczniowego, na grobie, której Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak złożył kwiaty i zapalił znicz w przeddzień uroczystości. Natomiast druga została wykonana dla podkreślenia i upamiętnienia prac budowlano-konserwatorskich wnętrza Mysiej Wieży, które wykonano w 2018 r. w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Załącznik:
Image icon _dsc1071.jpg772.21 KB
Events of the day 7 Lipiec 2019 (niedziela)
Events of the day 13 Lipiec 2019 (sobota)
Events of the day 19 Lipiec 2019 (piątek)