Otwórz lub zamknij okno Facebooka.

Obchody setnej rocznicy wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim

04.01.2019
Obchody setnej rocznicy wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim

Dziś, 4 stycznia Kruszwica uroczyście świętowała 100. rocznicę wyzwolenia w Powstaniu Wielkopolskim. Miasto przybrało odświętny wystrój. Na wietrze łopotały liczne biało-czerwone flagi.  

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych,  o godz. 11:00 przed grobem Powstańców Wielkopolskich Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Piastun” Mariusz Łęczycki, przedstawił krótki rys historyczny o powstaniu wielkopolskim w Kruszwicy. Modlitwę za poległych i zmarłych powstańców odmówił ks. proboszcz Roman Kotecki. Następnie został odczytany przez mjra Krzysztofa Kugiela Apel Pamięci oraz została oddana salwa honorowa przez  Kompanię Honorową 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia. Bardzo liczne poczty sztandarowe i delegacje ze szkół, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyły kilkadziesiąt wiązanek kwiatów na grobie. Na zakończenie, po  uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w kolegiacie p.w. św. Piotra i Pawła goście mogli rozgrzać się wojskową grochówką w Domu Aniołów Stróżów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, władze powiatowe oraz władze samorządowe z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem na czele i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kruszwicy i okolic. Szczególnie cieszy liczna obecność uczniów naszych szkół, którym organizatorzy szczególnie dziękują za obecność na uroczystościach. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim pocztom sztandarowym i delegacjom oraz obecnym mieszkańcom naszej gminy. Podziękowania należą się również Dowódcy Garnizonu Inowrocław  płk. pil. Sławomirowi Mąkosie za udział wojska oraz orkiestrze wojskowej z Bydgoszczy za uświetnienie swoją obecnością tak ważnej uroczystości dla naszego miasta.