Otwórz lub zamknij okno Facebooka.

Obchody setnej rocznicy wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim

04.01.2019
Obchody setnej rocznicy wyzwolenia Kruszwicy w Powstaniu Wielkopolskim

Dziś, 4 stycznia Kruszwica uroczyście świętowała 100. rocznicę wyzwolenia w Powstaniu Wielkopolskim. Miasto przybrało odświętny wystrój. Na wietrze łopotały liczne biało-czerwone flagi.  

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych,  o godz. 11:00 przed grobem Powstańców Wielkopolskich Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Piastun” Mariusz Łęczycki, przedstawił krótki rys historyczny o powstaniu wielkopolskim w Kruszwicy. Modlitwę za poległych i zmarłych powstańców odmówił ks. proboszcz Roman Kotecki. Następnie został odczytany przez mjra Krzysztofa Kugiela Apel Pamięci oraz została oddana salwa honorowa przez  Kompanię Honorową 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia. Bardzo liczne poczty sztandarowe i delegacje ze szkół, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyły kilkadziesiąt wiązanek kwiatów na grobie. Na zakończenie, po  uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w kolegiacie p.w. św. Piotra i Pawła goście mogli rozgrzać się wojskową grochówką w Domu Aniołów Stróżów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa, władze powiatowe oraz władze samorządowe z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem na czele i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kruszwicy i okolic. Szczególnie cieszy liczna obecność uczniów naszych szkół, którym organizatorzy szczególnie dziękują za obecność na uroczystościach. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim pocztom sztandarowym i delegacjom oraz obecnym mieszkańcom naszej gminy. Podziękowania należą się również Dowódcy Garnizonu Inowrocław  płk. pil. Sławomirowi Mąkosie za udział wojska oraz orkiestrze wojskowej z Bydgoszczy za uświetnienie swoją obecnością tak ważnej uroczystości dla naszego miasta.

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
Events of the day 7 Lipiec 2019 (niedziela)
8
9
10
11
12
Events of the day 13 Lipiec 2019 (sobota)
14
15
16
17
18
Events of the day 19 Lipiec 2019 (piątek)
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak nadchodzących wydarzeń.
Brak nadchodzących wydarzeń