Gmina Kruszwica podziękowała za tegoroczne zbiory

26.08.2019
Gmina Kruszwica podziękowała za tegoroczne zbiory

W niedziele 25 sierpnia w Polanowicach rolnicy z Gminy Kruszwica świętowali zakończenie żniw i prac polowych. Zgodnie z tradycją to święto ludowe rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą odprawił ks. Janusz Popowski, proboszcz parafii p.w. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach. Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej, korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej z Jezior Wielkich przemaszerowali na boisko sportowe. Starostowie Dożynek Piotr Luber z Lachmirowic oraz Iwona Jasiecka z Woli Wapowskiej dokonali symbolicznego przekazania chleba Burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi po którym, przy akompaniamencie Zespołu Ludowego „Poturba” odbyło się dzielenie chlebem. Burmistrz Kruszwicy złożył wszystkim rolnikom z naszej gminy życzenia za trud i pracę włożoną przy tegorocznych zbiorach oraz podziękował mieszkańcom Polanowic za przygotowanie pięknych ozdób dożynkowych.

Następnym punktem programu było wręczenie odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, które w drodze decyzji nadaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Uroczystego wręczenia dokonał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz w asyście Burmistrza Kruszwicy. Wyróżnienia otrzymali:

1. Piotr Burdziński z Polanowic
  2. Jacek Ciba z Baranowa
  3. Adam Grzegórski z Rzepiszyna
  4. Andrzej Klonecki z Wróbli
  5. Piotr Luber z Lachmirowic
  6. Bogdan Matuszak z Chrosna
  7. Jerzy Mielcarek z Chełmc
  8. Tomasz Mrówczyński z Rzepowa
  9. Maciej Walczak z Orpikowa
  10. Zdzisław Wijaszka z miejscowości Sukowy

Gminne Święto Plonów stało się wspaniałą okazją do podziękowania osobom, którzy pomogli rodzinie z Giżewa odbudować dom po czerwcowym pożarze. Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w uznaniu zasług dla społeczności lokalnej otrzymała pani Magdalena Wrzesień-Ciba sołtys sołectwa Rzepowo. Natomiast dyplomy wojewody za bezinteresowną pomoc i zasługi dla społeczności lokalnej otrzymali: Marcin Ciesielski, Krzysztof Figas, Łukasz Matuszak oraz Przemysław Zieliński. Pani sołtys w imieniu swoim i poszkodowanych, także podziękowała za okazaną pomoc ludziom zaangażowanym w odbudowę spalonego domu.

W następnej kolejności zostały wręczone wyróżnienia Burmistrza Kruszwicy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla rolników z Gminy Kruszwica. Przyjęli je:

1. Iwona i Marek Jasieccy z Woli Wapowskiej
  2. Ewa i Andrzej Piskorscy z miejscowości Sukowy
  3. Wioleta i Szymon Paluszak z Chrosna
  4. Małgorzata i Janusz Kowalscy z Ostrówka
  5. Urszula i Tomasz Grosmann z Karska
  6. Iwona i Witold Lewandowscy z Kobylnicy
  7. Teresa i Rafał Błaszak z Chełmc
  8. Małgorzata i Dominik Wiśniewscy z Chełmc
  9. Justyna i Grzegorz Szczęśni z Janowic
  10. Krystyna i Stanisław Kowalscy Ze Sławska Wielkiego.

Życzenia dla rolników z Gminy Kruszwica przekazała na ręce Burmistrza Kruszwicy pani Poseł Ewa Kozanecka, która przywiozła ze sobą także list Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym składa podziękowania rolnikom za codzienny wysiłek i postawę godna naśladowania. Rolnicy z Gminy Kruszwica otrzymali podziękowania również od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Marii Fajger oraz Wicestarosty Inowrocławskiego pana Tadeusza Majewskiego.  Podziękowania dla rolników ze sceny przekazał także Włodzimierz Figas, który zawsze chętnie uczestniczy w uroczystościach na terenie naszej gminy, za co serdecznie dziękujemy. Pełną treść listów publikujemy na dole artykułu.

O oprawę artystyczną święta planów zadbał Zespół Ludowy „Poturba” oraz kapela podwórkowa „Cynamony”. Miłym wydarzeniem artystycznym był koncert Andrzeja Rosiewicza, który został bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęty przez uczestników tegorocznych dożynek. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy akompaniamencie Albi Mix Art z Kruszwicy. Organizatorzy zapewnili również dmuchańce dla najmłodszych oraz strefę z gastronomią, w której można było zjeść m. in. gęśburgera od Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi z Wróbli, czy też specjały kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Lachmirowic, Chrosna, Rzepowa oraz miejscowości Sukowy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspaniałej imprezy dożynkowej. Nie sposób jest wymienić Was wszystkich. Tegoroczne dożynki należy zaliczyć do jednych z najbardziej udanych uroczystości  tego roku. Szczególne podziękowania należą się Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin z Polanowic z Prezesem Markiem Kościńskim na czele. Bez Waszej pomocy i wsparciu tegoroczne dożynki byłyby bardziej skromne i mniej okazałe.

Fot. Patrycja Nojek

Załącznik:
PDF icon list_premiera.pdf600.32 KB
PDF icon list_wicestarosta.pdf314.49 KB
PDF icon list_arimr.pdf512.12 KB
Events of the day 1 Wrzesień 2019 (niedziela)
Events of the day 12 Wrzesień 2019 (czwartek)
  • Event of the day 12 Wrzesień 2019 (czwartek): OLSP 2019
Events of the day 13 Wrzesień 2019 (piątek)
  • Event of the day 13 Wrzesień 2019 (piątek): OLSP 2019
Events of the day 14 Wrzesień 2019 (sobota)
  • Event of the day 14 Wrzesień 2019 (sobota): Pobór krwi!
  • Event of the day 14 Wrzesień 2019 (sobota): OLSP 2019
Events of the day 15 Wrzesień 2019 (niedziela)
  • Event of the day 15 Wrzesień 2019 (niedziela): OLSP 2019