Otwórz lub zamknij okno Facebooka.

Gmina Kruszwica podziękowała za tegoroczne zbiory

26.08.2019
Gmina Kruszwica podziękowała za tegoroczne zbiory

W niedziele 25 sierpnia w Polanowicach rolnicy z Gminy Kruszwica świętowali zakończenie żniw i prac polowych. Zgodnie z tradycją to święto ludowe rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą odprawił ks. Janusz Popowski, proboszcz parafii p.w. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach. Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej, korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej z Jezior Wielkich przemaszerowali na boisko sportowe. Starostowie Dożynek Piotr Luber z Lachmirowic oraz Iwona Jasiecka z Woli Wapowskiej dokonali symbolicznego przekazania chleba Burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi po którym, przy akompaniamencie Zespołu Ludowego „Poturba” odbyło się dzielenie chlebem. Burmistrz Kruszwicy złożył wszystkim rolnikom z naszej gminy życzenia za trud i pracę włożoną przy tegorocznych zbiorach oraz podziękował mieszkańcom Polanowic za przygotowanie pięknych ozdób dożynkowych.

Następnym punktem programu było wręczenie odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, które w drodze decyzji nadaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Uroczystego wręczenia dokonał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz w asyście Burmistrza Kruszwicy. Wyróżnienia otrzymali:

 1. Piotr Burdziński z Polanowic
 2. Jacek Ciba z Baranowa
 3. Adam Grzegórski z Rzepiszyna
 4. Andrzej Klonecki z Wróbli
 5. Piotr Luber z Lachmirowic
 6. Bogdan Matuszak z Chrosna
 7. Jerzy Mielcarek z Chełmc
 8. Tomasz Mrówczyński z Rzepowa
 9. Maciej Walczak z Orpikowa
 10. Zdzisław Wijaszka z miejscowości Sukowy

 

Gminne Święto Plonów stało się wspaniałą okazją do podziękowania osobom, którzy pomogli rodzinie z Giżewa odbudować dom po czerwcowym pożarze. Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w uznaniu zasług dla społeczności lokalnej otrzymała pani Magdalena Wrzesień-Ciba sołtys sołectwa Rzepowo. Natomiast dyplomy wojewody za bezinteresowną pomoc i zasługi dla społeczności lokalnej otrzymali: Marcin Ciesielski, Krzysztof Figas, Łukasz Matuszak oraz Przemysław Zieliński. Pani sołtys w imieniu swoim i poszkodowanych, także podziękowała za okazaną pomoc ludziom zaangażowanym w odbudowę spalonego domu.

 

W następnej kolejności zostały wręczone wyróżnienia Burmistrza Kruszwicy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla rolników z Gminy Kruszwica. Przyjęli je:

 1. Iwona i Marek Jasieccy z Woli Wapowskiej
 2. Ewa i Andrzej Piskorscy z miejscowości Sukowy
 3. Wioleta i Szymon Paluszak z Chrosna
 4. Małgorzata i Janusz Kowalscy z Ostrówka
 5. Urszula i Tomasz Grosmann z Karska
 6. Iwona i Witold Lewandowscy z Kobylnicy
 7. Teresa i Rafał Błaszak z Chełmc
 8. Małgorzata i Dominik Wiśniewscy z Chełmc
 9. Justyna i Grzegorz Szczęśni z Janowic
 10. Krystyna i Stanisław Kowalscy Ze Sławska Wielkiego.

Życzenia dla rolników z Gminy Kruszwica przekazała na ręce Burmistrza Kruszwicy pani Poseł Ewa Kozanecka, która przywiozła ze sobą także list Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym składa podziękowania rolnikom za codzienny wysiłek i postawę godna naśladowania. Rolnicy z Gminy Kruszwica otrzymali podziękowania również od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Marii Fajger oraz Wicestarosty Inowrocławskiego pana Tadeusza Majewskiego.  Podziękowania dla rolników ze sceny przekazał także Włodzimierz Figas, który zawsze chętnie uczestniczy w uroczystościach na terenie naszej gminy, za co serdecznie dziękujemy. Pełną treść listów publikujemy na dole artykułu.

O oprawę artystyczną święta planów zadbał Zespół Ludowy „Poturba” oraz kapela podwórkowa „Cynamony”. Miłym wydarzeniem artystycznym był koncert Andrzeja Rosiewicza, który został bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęty przez uczestników tegorocznych dożynek. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy akompaniamencie Albi Mix Art z Kruszwicy. Organizatorzy zapewnili również dmuchańce dla najmłodszych oraz strefę z gastronomią, w której można było zjeść m. in. gęśburgera od Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi z Wróbli, czy też specjały kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Lachmirowic, Chrosna, Rzepowa oraz miejscowości Sukowy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspaniałej imprezy dożynkowej. Nie sposób jest wymienić Was wszystkich. Tegoroczne dożynki należy zaliczyć do jednych z najbardziej udanych uroczystości  tego roku. Szczególne podziękowania należą się Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin z Polanowic z Prezesem Markiem Kościńskim na czele. Bez Waszej pomocy i wsparciu tegoroczne dożynki byłyby bardziej skromne i mniej okazałe.

Fot. Patrycja Nojek

Załącznik: 
ZałącznikWielkość
PDF icon list_premiera.pdf600.32 KB
PDF icon list_wicestarosta.pdf314.49 KB
PDF icon list_arimr.pdf512.12 KB
p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Events of the day 22 Luty 2020 (sobota)
23
24
25
26
27
28
29
01
Marca 2020, niedziela
2
dni pozostało do:
Bieg Tropem Wilczym