Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi podsumowuje rok

09.01.2019
Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi podsumowuje rok

Początek nowego roku to czas podsumowań dokonań i wydarzeń roku poprzedniego. Rok 2018 był intensywnym czasem dla Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi z naszej gminy, która wzięła udział w ponad 80 różnych wydarzeniach promując gęsinę  zarówno w kraju jak i za granicą. Jako jedyna organizacja pozarządowa z województwa kujawsko-pomorskiego wzięła udział m.in. w targach Grüne Woche w Berlinie czy Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu.

Początek 2018 roku to przede wszystkim udział w największych światowych targach żywności Grüne Woche w Berlinie. Na 115 tysiącach metrów kwadratowych wystawiło się ponad 1,5 tysiąca producentów, stoiska odwiedziło ok. 400 tysięcy gości. Niekwestionowanym targowym hitem były produkty z gęsiny, przygotowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi tj. smalec, pasztet, a przede wszystkim serwowane na ciepło pierogi z mięsnym farszem.

W okresie letnim Fundacja uczestniczyła w krajowym programie TVP pn. ,,Polska pełna lata”, regionalnym programie TVP 3 Bydgoszcz „Region pełen lata” oraz programie Marii Sikorskiej „Gęś w skowronkach”. Fundacja rozpoczęła także cykl szkoleń na temat chowu przyzagrodowego gęsi pn. „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”. 16 szkoleń zostało przeprowadzonych w 4 województwach tj. kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

Jak co roku Fundacja uczestniczyła także w Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego,  które tym razem odbywały się w Wąbrzeźnie oraz Dożynkach Prezydenckich w Spale, w których udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji m.in.: konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów. Stoisko Fundacji odwiedzili m.in. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wraz z małżonką, Wicewojewoda  Józef Ramlau.

W weekend w którym cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi wzięła udział w 5 wydarzeniach na terenie naszego województwa. 10 listopada Fundacja uczestniczyła w pikniku "Służymy Niepodległej" w Toruniu. Następnego dnia tj. 11 listopada Fundacja brała udział w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości w Urzędzie Wojewódzkim i na Placu Wolności w Bydgoszczy, Festiwalu gęsi w Przysieku oraz Święcie Gęsi na Krajnie w Minikowie. Dwa ostatnie wydarzenia poświęcone były oczywiście gęsinie a także 100-leciu odzyskania niepodległości.

Przełom listopada i grudnia to udział w Narodowej Wystawie Rolniczej. Były to 3 dni wystawy, w której wystawiło się ok. 220 wystawców i odwiedziło 35 889 zwiedzających. Fundacja była jedyną organizacją pozarządową z województwa kujawsko-pomorskiego, która wzięła udział w tym wydarzeniu.

Ponadto Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi uczestniczyła m.in. w takich wydarzeniach jak „Przybij piątkę dzieciakom” w Radziejowie, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kruszwicy, I Forum Seniora w Bydgoszczy, III Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Packard, III Biegu Wiosennym w Barbarce, "Od ziarna do chleba" w Brodnicy, VI Powiatowych Targach Ogrodniczo-Rolniczych w Sypniewie, Jarmarku Natura, który odbył się w Pałacu w Poledno, Targach Turystyczno-Ogrodnicze LATO NA WSI w Minikowie,  targach rolnych w Bielicach, Festynie Wikliny w Wierzbinku, Eko Dniu Dziecka w Piotrkowie Kujawskim, Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH Minikowo, Kujawskie Nowalijki, 47. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku, Dni Piotrkowa Kujawskiego, Aquathlon Kruszwica, I Turniej Łucznictwa Tradycyjnego pn. "Polowanie na myszy", ,,Sól i gęsina” w Ciechocinku, ,, Kujawska chata gęsiną bogata” w Ciechocinku, Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich,  Festiwal Wisły.

Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi zachęcą do śledzenia swojej strony na Facebooku https://www.facebook.com/Fundacja-Hodowc%C3%B3w-Polskiej-Bia%C5%82ej-G%C4%99si-640343522748662/