Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

08.01.2019
Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

W minionym roku samorząd województwa przyznał wsparcie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie 32 „czternastek” czyli kameralnych domów dziecka, z których skorzysta 450 dzieci.

- Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim - za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji - chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci.

Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstanie 32 domów dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

W nowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim (powiat włocławski), Chełmnie i Unisławiu (powiat chełmiński), Lipnie oraz Marcinkowie (powiat mogileński).

Miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”:

• Bydgoszcz,
  • Trzemiętowo,
  • Toruń,
  • Włocławek (4),
  • Brzezie (2), Lubień Kujawski (2) (powiat włocławski)
  • Brodnica (2),
  • Chełmno (2),
  • Unisław (powiat chełmiński)
  • Golub-Dobrzyń (jedyna w województwie placówka o specjalizacji terapeutycznej)
  • Lipno (2),
  • Rypin,
  • Łasin, Gruta (powiat grudziądzki),
  • Kruszwica (powiat inowrocławski),
  • Gostycyn, Żalno (powiat tucholski),
  • Marcinkowo (powiat mogileński),
  • Więcbork (2) (powiat sępoleński),
  • Bąkowo (powiat świecki),
  • Książki (powiat wąbrzeski).

Lista wszystkich wybranych do dofinansowania projektów w załączeniu

Kameralne domy dziecka w liczbach:

• 22 miliony złotych wsparcia na realizacje 19 projektów
  • 32 kameralne domy dziecka dla 450 dzieci
  • Każdy dom przeznaczony jest dla 14 młodych mieszkańców
  • Najwięcej domów w powiecie włocławskim i Włocławku (8 placówek).

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

4 stycznia 2019 r

Załącznik:
PDF icon lista.pdf243.58 KB
Events of the day 7 Lipiec 2019 (niedziela)
Events of the day 13 Lipiec 2019 (sobota)
Events of the day 19 Lipiec 2019 (piątek)